Yaşam

Prestijli fotoğraf ödülünün sahibi: Ödülü alamam yapay zeka ile yaptım amacım tartışma başlatmak

En prestijli fotoğraf ödüllerinden birine layık görülen farklı kuşaklardan iki hanımın siyah beyaz tasvirinin yaratıcısı, yaramazlık yaptığını belirterek yapay zeka destekli bir fotoğrafı yarışa sundu. Alman sanatçı Boris EldagsenBöylece tartışmayı kışkırtmak istediğini vurguladı.

“Neyi kabul edip etmeyeceğimizi tartışmaya ihtiyacımız var”

2023 Sony Dünya Fotoğrafçılık ÖdülleriYaratıcı açık kategori birincileri arasında yer alan Eldagsen “Yarışmaların yapay zeka görselleriyle girmeye hazır olup olmadığını öğrenmek istedim. Hazırlanmadılar”o devam etti:

“Fotoğraf dünyası olarak açık bir tartışmaya ihtiyacımız var. Neleri fotoğrafçılık olarak kabul etmek isteyip neleri görmediğimiz hakkında bir tartışma. Fotoğraf şemsiyesi, yapay zeka görüntülerini içeri davet edecek kadar geniş mi, yoksa bu bir hata mı olur? “
“Umarım ödülü reddetmem bu tartışmayı hızlandırır.”

“Görüntüde bir sorun var, değil mi?”

İlk kez bir yapay zeka manzarası, prestijli uluslararası fotoğraf yarışmasını kazandı. ‘Tarihi bir an’Alman sanatçı, “Yapay zeka tarafından üretildiğini kaçınız biliyordu veya bundan şüpheleniyordu? Bunda bir terslik var gibi görünüyor, değil mi?”sorusunu sorarak ekledi:

“Yapay zeka görüntüleri ve fotoğrafçılık böyle bir ödül için yarışmamalı. İkisi farklı varlıklar. Yapay zeka fotoğrafçılık değil. Bu nedenle ödülü kabul etmeyeceğim.”

Eldagsen, ödülü, Odessa, Ukrayna’daBir fotoğraf festivaline bağış yapmayı teklif etti.

‘Kazanan açıklanmadan önce yapay zeka kullandığını bildirdi’

Dünya Fotoğraf Örgütü Sözcüsü Eldagsen’in kazanan ilan edilmeden önce fotoğrafı yapay zeka ile birlikte oluşturduğunu doğruladığını belirtti. sözcü, “Açık yarışmanın yaratıcı kategorisi, siyanotipler ve rayograflardan son teknoloji dijital uygulamalara kadar görüntü oluşturmaya yönelik çeşitli deneysel yaklaşımları memnuniyetle karşılıyor. Bu nedenle, Boris ile yazışmamız ve verdiği güvencelerin ardından, başvurusunun bu kriterleri karşıladığını hissettik. kategorisine katıldı ve katılımını destekledi.”açıklama getirdi.

‘Tartışmayı destekliyoruz’

Sözcü, Boris ile yapay zekanın rolü hakkında daha derin bir tartışma yapmak istediklerini ancak ödülü reddetmesi üzerine sanatçıyla diyaloğu kestiklerini söyledi.

“Bu bahsin değerini ve bunun günümüzde peyzaj yaratma üzerindeki etkisini biliyoruz. Çeşitli kanallarımız ve programlarımız aracılığıyla bu konuyu daha fazla keşfetmeyi dört gözle bekliyoruz ve bu konudaki sohbeti memnuniyetle karşılıyoruz. AI uygulamalarının öğeleri, görüntü oluşturmanın sanatsal bağlamlarıyla ilgili olsa da, ödüller her zaman bu alanda çalışır. Fotoğrafçıların ve sanatçıların harikalarının ve hünerlerinin tanıtıldığı bir platform oldu ve olmaya da devam edecek.”

pertek-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu