Haber

Meteoroloji’den 12 il için turuncu ve sarı kodlarla çok şiddetli yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), ülkenin batı ve güney kentleri için çok kuvvetli ve kuvvetli sağanak yağış uyarısında bulundu.

MGM’nin internet sitesinde yapılan duyurular şöyle:

– Son değerlendirmelere göre; Bugün akşam saatlerinden sonra batı kesimlerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar, İzmir, Aydın, Manisa, Muğla ve Balıkesir’in batı ilçeleri ile Çanakkale’nin güneyi ve çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) olacak. Zamanla Balıkesir ve Bursa civarında. Kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden yağış sırasında sel, su baskını, yıldırım, ulaşım aksaması, kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması ve önlem alınması gerekiyor.

– Son değerlendirmelere göre; Bu geceden itibaren Antalya’nın doğu ilçeleri, Kaş, Finike, Demre ilçeleri ile Mersin’in batı ilçelerinde, Salı sabahı itibarıyla Antalya merkez ile Adana’nın doğusunda yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) , Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların 1500 m’nin üzerindeki kesimlerde, Kahramanmaraş’ın kuzeyinde ise 1100 m’nin üzerindeki kesimlerde ağırlıklı olarak karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Özellikle Konya-Antalya karayolunun Alacabel mevkiinde sel, su baskını, yıldırım, ulaşımın aksaması, yağışlarda kuvvetli rüzgar, yüksek kesimlerde buzlanma gibi kazalara karşı dikkatli olunması ve önlem alınması gerekiyor.

YERLİKAYA DA UYARILMIŞTI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi: “Vatandaşlarımızın aşırı su baskını nedeniyle oluşabilecek su baskını, su baskını, heyelan gibi olumsuzluklara karşı tedbirlerini elden bırakmaması büyük önem taşıyor. 112 Acil Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat görev başında olacaktır. Allah ülkemizi ve milletimizi her türlü afetlerden korusun.” (HABER MERKEZİ)

haber-sorgun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu