Ekonomi

Erdemir, ‘Zübeyde’yi işletmeye almak için gün sayıyor

Yassı çelik üreticisi Erdemir, ‘Zübeyde’yi faaliyete geçirmek için gün sayıyor. Erdemir’in verimliliği artırmaya yönelik yatırımları kapsamında yeniden inşa ettiği 2’nci Yüksek Fırın ‘Zübeyde’, ilk üretimini Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 29 Ekim’de gerçekleştirecek.

OYAK Maden Metalürji Şirketlerinden Erdemir, verimli ve sürdürülebilir üretim için 2. Yüksek Fırın Zübeyde’yi yeniden inşa etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesinin adını taşıyan 2. Yüksek Fırın, 29 Ekim 2023’te düzenlenecek törenle hizmete girecek.

Cumhuriyetin 100. yılında Türk sanayisine kazandırılan yeni fırın, Erdemir’in yıllık üretim kapasitesini 1 milyon 625 bin tondan 1 milyon 775 bin tona çıkaracak. Erdemir, yeni 2. Yüksek Fırın ile verimliliğini artırarak sürdürülebilir üretime katkı sağlayacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 1978 yılından beri faaliyette olan 2. Yüksek Fırının yerine yeni fırın inşa edilmiş; Erdemir’in iş sağlığı ve güvenliği, çevre ve güç performanslarını ileriye taşıyacak son teknoloji ekipmanlarla donatılıyor.

Çelik üretiminde kritik bir değere sahiptir

Entegre çelik üretiminin en önemli adımlarından biri olan sıvı ham demir üretimi ‘Yüksek Fırın’ adı verilen tesislerde gerçekleştirilmektedir. Erdemir, verimliliğini artırmak ve sürdürülebilir üretime katkı sağlamak amacıyla 2. Yüksek Fırın ‘Zübeyde’yi yenileme kararı alarak, eski fırını devre dışı bırakmadan yeni fırının inşaat çalışmalarını gerçekleştirdi.

Erdemir, yeniden inşa edilen Zübeyde’nin ilk üretimini 29 Ekim’de gerçekleştirerek Cumhuriyetin 100’üncü yıl coşkusuna ortak olacak. – İSTANBUL

beysehirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu