Ekonomi

ECB yetkilisinden 15 Aralık sevki

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi François Villeroy de Galhau, Euro Bölgesi’nde enflasyonun 2023’ün ilk yarısında zirveye ulaşacağını öngördü ve bu ayki toplantısında faiz oranlarının 50 baz puan artırılmasından yana olduğunu söyledi.

Pazar günü açıklamalarda bulunan Villeroy, politika faizinin yüzde 2’ye çıkarılmasının cazip bir adım olacağını öngördü. ECB’nin bir sonraki faiz toplantısı 15 Aralık’ta yapılacak.

Daha önce ECB’nin üçüncü kesintisiz 75 baz puanlık faiz artırımını gerçekleştirebileceğini öngören piyasaların mevcut beklentisi 50 baz puana kaydı.

Faiz oranlarında yüzde 2’lik normalleşme ile maçın ilk yarısının tamamlanacağını belirten Villeroy, önümüzdeki yıl faiz artışlarının yavaşlayacağı beklentisini yineledi.

Birkaç hafta sonra Avro Bölgesi’ne katılacak olan Hırvatistan Merkez Bankası Lideri Boris Vujcic de nakit sıkılaştırmaya devam davetinde bulundu.

ECB yönetim kurulunun 26. üyesi olacak olan Vujciç, “Kararlı parasal sıkılaştırma devam etmeli” dedi.

Enflasyonda 1,5 yıl sonra ilk yavaşlama

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon, elektrik ve hizmet maliyetlerindeki gerilemenin etkisiyle Kasım ayında 1,5 yıl sonra ilk kez yavaşladı.

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde Kasım ayında yıllık enflasyon Ekim’deki yüzde 10,6’dan yüzde 10’a geriledi.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin medyan varsayımı yüzde 10,4 oldu.

Bu, 2020’den bu yana ilk yavaşlama oldu. Enflasyondaki yavaşlamada elektrik ve hizmet maliyetleri varsayımları altında etkili kaldı. Gıda fiyatları ise tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu