Haber

Donald Trump, başkanlık seçimlerine müdahale davasında mahkemeye çıktı

ABD eski Başkanı Donald Trump, 2020’de kaybettiği başkanlık seçiminin sonucuna müdahale etmekle suçlandığı davanın ilk duruşmasında hakim karşısına çıktı. son 4 ay, farklı davalar kapsamında.

ABD’de “gizli belgeler” başta olmak üzere birçok suçlamayla yargılanan eski lider Donald Trump, 2020’de kaybettiği başkanlık seçiminin sonucuna müdahale etmekle suçlandı. 6 Ocak 2021’deki kongre baskınına odaklanan dava kapsamında hakim karşısına çıktı.

Dava, Trump’ı “ABD’yi yanıltmak için komplo kurmak”, “resmi bir süreci engellemek için komplo kurmak”, “resmi bir süreci engellemeye çalışmak” ve “seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurmakla” suçladı.

Bugünkü duruşmaya Yargıç Moxila Upadhyaya başkanlık edecek, ancak Federal Bölge Yargıcı Tanya Chutkan davayı daha sonra devralacak. Chutkan, Kongre baskını davalarında sanıklara savcıların gerektirdiği cezaların aksine daha ağır cezalar vermesiyle biliniyor.

Trump’ın kendisine yöneltilen 4 suçlamayı kabul etmemesi ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması bekleniyor.

“Hileli bir seçimi protesto ettiğim için tutuklanmak üzere başkente gidiyorum”

Trump, duruşma öncesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Şimdi yozlaşmış, hileli ve çalıntı bir seçime meydan okumaktan tutuklanmak üzere Washington DC’ye gidiyorum. Bu büyük bir onur çünkü sizin için tutuklanıyorum.” ve ailesi yabancı ülkelerden. rüşvet dahil milyonlarca dolar çaldı ve ben de hileli bir seçimi protesto etmekten tutuklanmak için başkente gidiyorum.” söz konusu.

Çok sayıda Trump destekçisi ve muhalifi adliye önünde toplanırken, polisin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Trump üçüncü kez hakim karşısına çıktı

Trump, farklı davalar kapsamında son 4 ayda üçüncü kez mahkemeye çıktı. Trump, 2016 Başkanlık seçimleri sırasında yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels’a “sessizlik payı” ödediği suçlamasıyla aleyhine açılan dava kapsamında 4 Nisan’da New York’ta mahkemeye çıktı ve getirilen suçlamaları dinledikten sonra 34 suçlamanın hepsini reddetti. duruşmada ona karşı.

Daha sonra 13 Haziran’da Trump, Miami’deki Palm Beach’teki malikanesi Mar-a-Lago’da bulunan belgelerin ardından başlatılan soruşturma kapsamında mahkemeye çıkarılmış ve kendisine yöneltilen 37 suçlamanın hepsini reddetmişti. – WASHINGTON

eskipazarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu