Haber

Depremzede öğrenciler mağdur oldu! YÖK bir an önce bu yanılgıdan vazgeçmelidir.

6 ŞubatKahramanmaraş depremlerinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanZelzele bölgesi illerimizdeki devlet üniversitelerine depremden etkilenen öğrencilerin genel yerleştirmeleri hariç yüzde 25farklı bir kontenjan tahsis edileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğanifadesinin ardından YÖK, 10 Mayıs 2023Depremden etkilenen illerde ikamet eden adaylar konuyla ilgili açıklama yaparak yüzde 25Ek depremzede kotası ayrılmasına karar verildi.

AKSİ YKS TERCİH KILAVUZUNDA UYGULANAN HUSUSLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve sonrası HAYIRtarafından yapılan açıklamanın ardından 2023 Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı (YKS) Tercih kılavuzunda bu kararın bozulduğu belirlendi. Birçok bölümde önemli kota indirimleri görüldü. Bu durum depremzede öğrenciler ve ailelerinde büyük hayal kırıklığına neden oldu.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi kontenjanı 231’den 50’ye, Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi kontenjanı ise 200’den 123’e düşürüldü.


TÜRKİYE GENÇ KULÜPLERİ KONFEDERASYONU’NDAN ÇAĞRI

Konu hakkında yorum yapmak Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Başkanı Doç. Bilal OkudanYÖK uygulamasına tepki YÖK’ün bir an önce bu yanlışından vazgeçmesi gerekiyor” çağrısında bulundu. Yazılı bir açıklama yapan Okudan, “Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu olarak YÖK’e çağrımız, depremden etkilenen öğrencilerimizin Temmuz ayında başlayan 2023 YKS tercih dönemi bitmeden sağlıklarının sağlanmasıdır. 28, Mağduriyet olmaması ve geleceğimizin teminatı olan tercih kılavuzunda bu yanlıştan bir an önce vazgeçip düzeltmemiz, gerekli düzenlemeleri bozmadan yapmaktır.”söz konusu.

sarikamis-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu