Haber

AB Liderleri İsrail’e Gazze’ye yardım ulaştırmak için saldırıları durdurma çağrısında bulundu

Avrupa Birliği (AB) başkanları, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen zirvede, Gazze’ye insani yardım ulaştırılabilmesi için İsrail’in saldırılarını belirli aralıklarla durdurmaya davet edilmesi konusunda mutabakata vardı.

Bugün Brüksel’de 27 AB üyesi ülke liderinin katılımıyla başlayan AB Liderler Zirvesi’nde mutabakata varılan deklarasyonda Hamas’ın saldırıları kınanırken, İsrail’in “uluslararası hukuk çerçevesinde” meşru müdafaa hakkı güçlendirildi. . AB Yönetim Kurulu binasında saatler süren görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanları tarafından kabul edilen ortak açıklamada, Gazze’de kötüleşen insani durumdan ciddi endişe duydukları da belirtildi. Bildirgede, insani yardımların Gazze’ye kesintisiz, acil, güvenli ve engelsiz bir şekilde ulaştırılabilmesi için koridor oluşturulması ve saldırıların belirli aralıklarla durdurulması yönünde çağrı da yer aldı.

İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin fikir ayrılıkları ve farklı hassasiyetler nedeniyle AB üyesi ülkeler arasında yoğun müzakerelerle kabul edilen deklarasyon, uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi fikrinin de temelini oluşturdu.

İki durumlu analize vurgu

Avrupa Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Charles Michel’in Sözcüsü Ecaterina Casinge tarafından paylaşılan metinde, Avrupa Birliği’nin Arap Birliği, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün ile birlikte ortaya koyduğu “Barış Günü Çabası” adlı ortak girişime de değinildi. İsrail-Filistin barışı için. Çok devletli analize dayalı bir siyasi süreci desteklemeye hazır olduğu belirtildi. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu